API Bağlantısı Kurma İşlemleri

Palo Alto API bağlantısı, Hotspot modülünü daha etkin kullanmanızı sağlamaktadır. Eğer Hotspot modülünü kullanmak istemiyorsanız ya da gelişkin Hotspot özelliklerini kullanmak istemiyorsanız Api bağlantısını kurmayabilirsiniz . Api bağlantısının işlevleri aşağıdaki gibidir:

  • Hotspot kullanıcı açma işlemleri.
  • Hotspot üzerinde çevrimiçi kullanıcıları görüntüleme ve tek tuşla düşürme.
  • Captive Portal kullanıcısı oluşturma, silme ve düzenleme.

Not: Eğer Soplog Hotspot modülünü Ldap sunucunuz üzerinden kullanmak isterseniz Soplog Api hizmetini
kullanmaya gerek kalmayacaktır.

Not: Hotspot modülünü Soplog Api üzerinden kullanıyorsanız, kullanıcı açma işlemleri esnasında arka planda yapılan Commit işleminin süresi cihazınızın performansına göre değişecektir.

Not: Api bağlantısını kurmadan önce lütfen Cihaz > Cihaz Ayarları sekmesinden cihazınızın "Kayıtlı Cihazlar" sekmesinde bulunduğundan emin olunuz.

Palo Alto API bağlantısını aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz. 


Interface Management Profil Oluşturma

Palo Alto üzerinde, "Network > Interface > Network Profile > Interface Mgmt" sekmesine gidiniz ve Add butonuna tıklayınız. Burada HTTPS ve SSH yetkilerini seçip kayıt ediniz. (Eğer bu yetkilere sahip bir Management Profile mevcut ise bu profilide kullanabilirsiniz.)API Interface Seçimi

Oluşturmuş olduğunuz Management Profilini, Api bağlantısını yapmak istediğiniz Interface üzerinde tanımlamanız gerekmektedir. Bunun için Network > Interface sekmesi altından ilgili Interface tıklayınız.

Advanced bölümünde bulunan Management Profile alanında oluşturmuş olduğunuz profili seçip, önce OK butonuna tıklayıp daha sonra Commit işlemini gerçekleştiriniz.Yetkilendirilecek Cihazların Seçilmesi

Soplog üzerinde, "Cihaz > Firewall API Ayarları > Yetkisiz Cihazlar" sekmesine geliniz. Açılan sekme içerisinde cihazınızın üzerine gelerek "Yetkilendir" butonuna tıklayınız.Yetkilendirme Ayarlarının Tanımlanması

Sol menüde açılan kullanıcı adı, şifre ve port (port bilgileri daha önceden yapmış olduğunuz ayarlara göre varsayılan port numaralarından farklı olabilir.) bilgilerini girdikten sonra "Yetkilendir" butonu ile işlemleri tamamlayınız. İşlemler tamamlandıktan sonra bağlantı bilgileri "Durum/Açıklama" bölümünde gösterilecektir.

Not: Api bağlantısını kuracağınız kullanıcının yetkilerini XML API ve REST API yetkileri ile kısıtlayabilirsiniz. Bunun için Palo Alto üzerinde Device > Admin Roles bölümünü inceleyebilirsiniz.

API Bağlantısının Test Edilmesi

Durum/Açıklama bölümünde bağlantının "Açık" olduğunu görüntüleyerek bağlantının başarılı olduğunu doğrulayabilirsiniz.Palo Alto Api Bağlantısı Api bağlantısı Api Ayarları