Soplog Arayüzünde Yapılması Gerekenler

Hotspot modülünü kullanmadan önce Soplog arayüzünde yapılması gereken ayarlar bulunmaktadır. Bu dokümanı inceleyerek Soplog arayüzünde gereken ayarları yapabilirsiniz. Soplog arayüzünden Ayarlar > Hotspot Ayarları menüsüne tıklayarak gerekli tüm ayarları yapabilirsiniz.Cihaz ve Varsayılan Dil Seçimi

Açılan ekranda ilk yapılması gereken ayar Hotspot kullanılacak ZyWALL Cihazının Seri Numarasının” seçilmesidir. Cihaz seçimi yaptıktan sonra  Varsayılan Dil  seçmeniz gerekmektedir. Bu ayar Hotspot karşılama ekranının dil ayarlarını göstermektedir.

Karşılama ve Açıklama Metni

Hotspot login ekranındaki başlık ve açıklama kısımlarını buradan özelleştirebilirsiniz. Bu iki alana ait açıklamaları hem Türkçe hemde İngilizce olarak girmeniz gerekecektir. Karşılama ekranında İngilizce dil seçildiğinde "EN" alanlarına girilen bilgiler görüntülenecektir.


Sözleşme ve KVKK Metni

Sözleşme ve KVKK Metinlerini girdikten sonra kullanıcıların internete login olabilmesi için bu metinleri okuyup onaylamaları gerekmektedir. Aksi halde internet erişimine izin verilmez.


Oturum Açma Yöntemleri

Hotspot kimlik doğrulama yöntemlerinden uygun olanları seçebilirsiniz. Birden fazla doğrulama yöntemi aynı anda seçilebilir. Birden fazla doğrulama yöntemi seçildiğinde kullanıcılar aktif edilen yöntemlerden birisini seçerek login olabilir.

T.C. Kimlik Doğrulama : 

Bu doğrulama yöntemi seçildiğinde kullanıcılar TCKN, İsim, Soyisim ve Doğum Yılı bilgilerini girerek login olabilirler. Kimlik bilgileri Nüfus Müdürlüğü sistemlerinden doğrulanmaktadır.

Yabancı Kimlik Doğrulama : 

Bu doğrulama yöntemi seçildiğinde kullanıcılar Yabancı Kimlik No (99 ile başlayan), İsim, Soyisim ve Doğum Tarihi bilgilerini girerek login olabilirler. Kimlik bilgileri Nüfus Müdürlüğü sisteminden doğrulanmaktadır.

Sms Doğrulama : 

Bu doğrulama yöntemi seçildiğinde kullanıcıların girdiği cep numarasına gönderilen sms ile cep numarası doğrulama işlemi yapılmaktadır. Bu doğrulama yöntemi seçildiğinde Sms Sağlayıcısı ayarları yapılmalıdır.

Captive Portal Doğrulama : 

Bu doğrulama yöntemi seçildiğinde kullanıcıların Sophos üzerinden oluşturulan Guest hesap bilgilerini girmesi gerekmektedir. Bu yöntem LDAP ve Active Directory kullanıcıları ile doğrulama yapılabilmektedir.


Login İşlemi için Gerekenler

Oturum Süresi: 

Kullanıcılarınızın ZyWALL üzerinde ne kadar süre ile açılacağını bu alanda belirtebilirsiniz.

Yönlendirme Adresi : 

Hotspot kimlik doğrulama başarılı olarak yapıldıktan sonra otomatik olarak yönlendirilecek web sitesi buraya girilmelidir.

Varsayılan Logger IP Adresi : 

Soplog yazılımının kurulu olduğu makinanın IP adresini buraya girmeniz gerekmektedir.

Login URL : 

Yukarıdaki verilerin tamamını doğru olarak girdikten sonra "Ayarları Kaydet/Güncelle" butonuna basınız. Sonrasında bu alanda yazan URL adresini kopyalayınız. ZyWALL arayüzünde yapılması gereken ayarlarda bu URL adresi kullanılacaktır.